Mumificirano srce kralja Ričarda I ( Richard the Lionheart, engl. 8. septembar 1157 – 6. aprila 1199. ) su analizirali forenzički eksperti.
Kada je engleski monarh koji je nosio nadimak “Ričard Lavlje srce” preminuo 1199. njegovo srce je balzamovano i sahranjeno odvojeno od ostatka njegovog tela.
Njegovo stanje ( stanje srca danas ) je toliko loše da se ne bi mogli otkriti uzroci smrti ali je stručni tim u mogućnosti da odbaci teoriju po kojoj je on preminuo od posledice otrovne srele.
Istraživači su takođe bili u mogućnosti da otkriju i metode koje su koristili da očuvaju ovaj organ ( srce ). Ova studija je objavljena u naučnom časopisu “Journal Scientific Reports”, engl.
Srednjovekovni kralj je postao poznat kao Ričard lavlje srce zbog svoje reputacije hrabrog vojnog komandanta.
On je bio centralna ličnost trećeg krstaškog rata boreći se protiv muslimanskog vojskovođe, Saladina.
Iako je vladao Engleskom, veći deo svog vremena proveo je u Francuskoj gde je bio i ubijen pošto je pogođen strelom tokom opsade jednog zamka.
Posle njegove smrti, njegovo telo je razdvojeno- uobičajena praksa kod aristokrata tokom srednjeg veka.
Njegovi unutrašnji organi su pohranjeni u Šalu ( Chalus, franc. ) koji je blizu Limoža (Limoges, franc. ) u centralnoj Francuskoj. Ostatak njegovog tela je pohranjeno dalje na sever u Fontevru opatiji ( Fontevraud, franc. ). Ali, njegovo srce je balzamovano i sahranjeno u katedrali Notrdam u Ruenu.
Ostaci njegovog srca- sada sivo-braon prah- su se nalazili u maloj kutijici od olova koja je otkrivena u XIX veku tokom istraživanja iskopina.
Sve do sad ostaci srca nisu detaljno proučavani.
Da bi saznali više, tim forenzičkih specijalista i istoričara su izveli biološke analize.
Dr Filip Šarlijer ( Philippe Charlier ), forenzičar sa univerzitetske klinike Rejmond Poinkar ( Raymond Poincare University hospital ) u Francuskoj je rekao:” Izvršili smo u potpunosti iste analize koje bi izveli nad bilo kojim telom radi forenzičkih analiza.”
Uradili smo mikroskopska istraživanja, toksikološke analize kao i analize na polen. Srce je bilo već duboko u stanju raspadanja da bi mogli pouzdano da utvrdimo kako je kralj preminuo- većina istoričara veruje da je uzrok gangrena ili sepsa koja je nastala u njegovoj rani.
“Naše toksikološke analize su pokazale da nema prisutnosti bilo kakvih otrova”- Dr Filip Šarlijer, univerzitetska klinika.
Druga, manje rasprostranjena teorija je ta da je kralj Ričard I možda ubijen strelom koja je umočena u otrov.
Ali, dr Šarlijer je izjavio da su njegovi testovi otkrili da trovanje verovatno nije uzrok smrti.
Istraživački tim je našao polen u uzorku uključujući i zrna iz topole i (cvet ) zvončiča ( campanula persicifolia, lat. ). To ukazuje da je Ričard I preminuo krajem aprila ili u maju ili na početku juna pošto ove biljke cvetaju u to vreme. U istorijskim knjigama, datum njegove smrti je 6. april 1199.
Analiza je otkrila mnogo više o tehnikama koje su koristili da sačuvaju njegovo srce- što nam je pružilo uvid u srednjovekovne religiozne rituale.
Dr Šarlijer je rekao: “ tehnike koju su se koristile za proces očuvavanja su direktno bile inspirisane od one tehnike koju su koristili za Hristovo pomazivanje.
“Na primer, pronašli smo tamjan. Ovo je jedini slučaj upotrebljavanja tamjana- nikad ga ranije nismo našli u upotrebi u te svrhe. Njegov proizvod je zaista posvećen za veoma, veoma važnu osobu u istoriji.”
Srce koje je umotano u laneno platno takođe je imalo tragove mirisnog ulja, bele rade, nane i verovatno lipe.
Naučnici misle da je ovo korišćeno zbog mirisa da bi kralju dali “miris svetosti” koje je slično Hristovim.
Takođe, našli su živu koja je korišćena da bi sprečila raspadanje srca tokom vremena.
Objasnio je: “ Želeli smo da sačuvamo srce za buduće generacije. To nisu samo uzorci, to su ljudski ostaci i moramo da ih poštujemo. “
Mark Ormrod ( Mark Ormrod, engl. istoričar na univerzitetu u Jorku ) je izjavio da je istraživanje bilo veoma zanimljivo.
“ Ta svest o upotrebljavanju veoma kvalitetnog bilja i mirisa kao i drugih materijala koji su bili traženi i retki odaju sa koliko pažnje je urađen taj proces, kao da je u pitanju Hrist”, rekao je.
“Srednjovekovni kraljevi, mislilo se, da predstavljaju božanstvo na Zemlji- odvjeni su od drugih običnih ljudi i prikazani kao posebni i drugačiji. Takav tretman prema srcu je samo dokaz više o toj tvrdnji.”
Dodao je da je veoma retko dobiti forenzičke nalaze od ostataka srednjovekovnih kraljeva kao i da je ova istraga kao i posao koji je završen nad ostacima Ričarda III, koji je nedavno pronađen sahranjen pod parkiralištem u Leičesteru takođe bilo neobično.
Rekao je:” Uopšteno govoreći kada su ljudski ostaci pronađeni na posvećenom tlu, crkva, država i zakon sprečavaju bilo kakve naučne analize tako da su ovakve prilike veoma retke.
Napisala: Rebeka Morel, ( Rebecca Morelle, engl. ), BBC.
Izvor: http://www.bbc.com/news/science-environment-21609783
Preveo: Berislav Kangrga