Istorija drevnog Egipta bogata je simbolima i njihovim značenjima. Simboli često obuhvataju teme kao što su besmrtnost, život, život posle smrti, Sunce, rađanje i smrt. Kao što se kaže: " jedna slika vredi više od hiljadu reči"- tako je i u slučaju drevnih egipatskih simbola: pogled na njih daje objašnjenje u hiljadu reči.
Simboli su često bili povezani sa carskim kultom u cilju da se osnaži faraonska vlast i da se vladar predstavi kao ličnost božanskog porekla. Kao bog koji hoda zemljom.
AKHET - Simbol prikazuje horizont iz kog se Sunce rađa i nestaje. Horizont na ovaj način obuhvata dva principa: rađanje i zalazak Sunca. Početak i kraj svakog dana. Simbolizuje ga i lavlja boginja. U periodu Novog kraljevstva orao ili sfinga sa telom lava bili su simbol ovog božanstva. Velika sfinga je primer Harmakheta ( Horusov horizont )- boga rađajućeg i zalazećeg sunca.
ANKH - Simbol večnog života. Bogovi su često viđeni kako drže “ Ankh” nad nečijim usnama što se smatra poklonom, kao “ dah života”. Dah koji je potreban u životu posle smrti.
ATEF - Kruna koju je nosio Oziris. Simbol Gornjeg Egipta. Crveno perje su simbol Ozirisovog centra gde se poštovao njegov kult.
BA- “ Ba” je ličnost. Napušta telo posle smrti. Tokom noći Ba se vraća u svoju grobnicu. Imao je izgled osobe kojoj je pripadao. Prikazan kao ptica sa ljudskim likom.
SVETE KANOPE - Tokom mumifikacije unutrašnji organi se izmeštani i postavljani u četiri svete posude. Ove posude su a vrhu imali ljudske ili životinjske glave. Reč “ kanopa” dolazi iz grčkog jezika i označavalo je ime lokalnog boga Kanopa koji se poštovao u delti Nila koji je predstavljan sa ljudsko-životinjskom glavom. Svete posude ili kanope su pravljene od alabastera, drveta, gline... Glave na vrhu kanope predstavljaju četiri Horusova sina.
Imseti: čuvar jetre sa ljudskom glavom, Kebek- Senuef: sa glavom sokola kao čuvar creva, Hapi: sa glavom pavijana kao čuvar pluća i Duamutef: šakal ili divlji pas kao čuvar stomaka.
DEŠRET - Crvena kruna. Simbol donjeg Egipta ( Sever, delta Nila )
PERO BOGINJE MAAT - Pero kao sImbol boginje Maat. Predstavlja istinu, pravdu, moral i poredak. Faraonov zadatak je bio da podržava boginju Maat. Kada bi faraon umro Maat je bila izgubljena i svet je zapadao u haos i samo bi krunisanje novog faraona moglo vratiti u život Maat.
Simbol boginje Maat koristio se u mitologiji kao način da li je pokojnik zaslužio večan život ili proždiranje od strane mitske životinje i nestanak u večnosti vremena. Pero boginje Maat je stavljano na jedan tas vage dok bi se na drugom tasu stavljala sveta kanopa sa srcem pokojnika. Pokojnik bi zaslužio da se pridruži u večnom životu posle smrti sa Ozirisom ukoliko bi pero kao simbol boginje Maat bilo teže od svete kanope što je bio dokaz da je čovek vodio primeran zemaljski život.
Pokojnik u pratnji boga Anubisa na krajnjoj levoj strani u poptuno beloj haljini. Anubis drži u ruci simbol večnog života. Na jednoj strani vage je tas sa svetom kanopom, a na drugoj strani je pero. Tas namešta bog Anubis, a sa desne strane božanstvo sa likom ptice je božanski pisar, gospodar magije- Tot. Uz tas stoji mitska životinja koja čeka da proždere grešnika ukoliko nije zaslužio dar večnog života posle smrti.
http://egyptianmythology.org/concepts/maat-morality-and-cosmic-order/
MLATILO I ŠTAP - Mlatilo i štap kao sImbol kraljevske vlasti, veličanstva i kontrole.
HEDŽET - Bela kruna- kruna Gornjeg Egipta ( jug )
KA - “ Ka” kao sImbol duše ili duha koji se razlikuje od Ba. Ka se javlja onog momenta kada se osoba rodi. Veruje se Khnum, bog i tvorac ljudskog tela sa glavom jarca koji stvara “ ka” na keramičarskom točku. Govorilo se kada bi neko preminuo da se pokojnik susreće sa svojim Ka. Neke grobnice su predstavljale modele kuće u kojima bi ka nastavljao da živi posle smrti. Živi bi na vratima gorbnice ostavljali darove u vidu vode ili hrane da bi ka mogao da jede i pije. Simbolu su mu dve uzdignute ruke iznad glave.
KEPREŠ - plava, ceremonijalna kruna- ratnička kruna koju je vladar nosio tokom ratnih pohoda.
PŠENT - Dvostruka kruna, bela i crvena kao simbol ujedinjenog Egipta.
Horus, sin Ozirisa i Izide, na glavi nosi krunu ujedinjenog Egipta kao Ozirisov nasledniko koji je porazio Seta- boga haosa.
http://cairodar.youm7.com/301512/%D9%84%D9%83%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%B9%D9%86%D9%89-%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B9%D9%86%D8%A9-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%83%D8%B1%D9%88%D8%A7-5-%D8%AA%D9%8A%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D9%84
RA - Sunce kao najstariji element života. Njegova važnost ogleda se u njegovoj upotrebi u umetnosti i religiji. Neki od najvažnijih bogova su u povezanosti sa Suncem. Sunce je bilo prvo poštovano kao Horus, zatim kao Ra i kasnije kao Amon-Ra. Ima mnogo simbola Sunca kao naprimer Kheper- veliki skarabej koji je sImbol jutarnjeg Sunca dok Khnum, bog sa glavom jarca predstavlja zalazak. Tokom vladavine faraona Ehnatona, Sunce je obožavano kao Aton. Sunčev disk naslikan sa zracima koji se završavaju rukama koje nose znak “ ankh”. Još jedan sImbol Sunca je Horus Behdet- krilati sunčev disk sa ureusom.
SKARABEJ - Sveti insekt koji je poštovan zbog svog načina kotrljanja loptice balege preko terena. Egipćani su to posmatrali i našli da je njegovo ponašanje slično sa krugom Sunca koje se kotrlja preko neba. Egipćani su pomešali lopticu balege kao izvor hrane sa jajima ženke ovog insekta koje polaže u pesak. Kada bi se iz jaja izlegli skarabeji delovalo bi kao da se pojavljuju niotkuda tako da je postao sImbol spontanog stvaranja. U toj ulozi povezan je sa rađanjem Sunca. Kheper je bio bog sa glavom skarabeja.
ŠEN - Čvor konopca koji nema početak ni kraj simbolizuje večnost. Sunčev disk je često naslikan unutar njega. Simbol je zaštite. Jedna od njegovih formi je i kartuš koji okružuje faraonovo ime.
UĐET OKO ILI HORUSOVO OKO - Simbol zacelivanja i zaštite
UREUS - Ureus ili korba je sImbol Donjeg Egipta. Povezan je sa vladarom i kraljevstvom Donjeg Egipta. Takođe u povezanosti sa SunceM i Sa mnoštvom bogova. Kobra je sImbol “ vatrenog oka boga Ra”. Ureus je sImbol koji se nosio na kruni od epohe Srednjeg kraljevstva. Egipćani su verovali da bi kobra izbacila plamen vatre ukoliko bi se neprijatelj približio.
UŠAPTI - Ušapti- “ oni koji odgovaraju”. Figure malog oblika koje su polagane u grobnicu koje bi radile poslove umesto pokojnika. U periodu Novog kraljevstva u nekim grobnicama pronađeni su zbirke ušapti figurica sa različitim alatima koji su trebali da rade različite poslove.
VAS - Simbol moći i dominacije. Skiptar nošen od strane bogova kao znak njihove moći. Kasnije su ga nosii faraoni, a onda i obični ljudi nižeg statusa tokom pogrebnih običaja.
SEBA - sImbol zvezde. Ovaj jednostavni oblik linija. “ Seba” ima značenje discipline ili učenja i povezan je sa kapijom podzemnog sveta. Zvezde na noćnom nebu su imale veliki uticaj na pravljenje kalendara i direktno je bilo povezano sa verovanjem u život posle smrti. Plafoni hramova su bili oslikani bogovima, sazvežđima i zvezdama. Egipatska boginja neba, Nut, prikazana je ulepšana zvezdom. Zvezde su predstavljale duše mrtvih i koje prate Ozirisa. Ukoliko je takva zvezda naslikana, a nalazi se u krugu predstavlja Duat, zemlju zagrobnog života gde odlaze duše posle smrti.
Berislav Kangrga
http://www.egyptartsite.com/symlst.html
http://www.ancient-symbols.com/ancient_egyptian_symbols2.html
Preporuka za čitanje:
http://berislavkangrga.weebly.com/tajna-tutankamonove-grobnice.html Tajna Tutankamonove grobnice