Otkrivena palata kralja Artura?
Kraljevska palata koja je otkrivena postala je “ kandidat” za mesto rođenja kralja Artura. Palata koja je otkrivena kod Tintagela u Kornvolu kako se čini potiče iz šestog veka- iz vremena kada je ovaj legendarni kralj možda živeo.
Veruju se da zidine debljine jednog metra koje su iskopane iz zemlje potiču iz šestog veka i da je ta palata pripadala vladarima drevnog britanskog kraljevstva Dumnonije na jugozapadu.
Iskopavanja su vršena na lokalitetu zamka Tintagel iz 13. veka u sklopu projekta koji traje već pet godina koje je pokrenulo “Englesko nasleđe” ( English heritage, engl. ) da bi došli do novih podataka o istorijskom područiju iz vremena petog i šestog veka.
Koristeći se najmodernijom tehnikom, kornvolška arheološka zajednica otkrila je zidine palate i više od 150 delića grnčarije i čaša koji su uvezeni na ovo područije iz egzotičnih lokacija širom sveta što ukazuje da je naseljeno imućnim pojedincima.
Istraživački tim je iskopao četiri rova na dve ranije iskopane terase oko ostrvskog utvrđenja da bi otkrili građevine za koje se veruju da potiču iz šestog veka kada su se rimsko-britanski vladari borili za kontrolu nad ostrvom protiv anglo-saskih osvajača.
Geofizička istraživanja lokaliteta koja su vršena ranije tokom godine otkrila su zidine građevine kao i dve prostorije dužine 11 metara i širine četiri metra.
Tintagel je jedan od najznačajnijih evropskih arheoloških lokaliteta
Ostaci zamka koji je sagrađen oko 1230. ili 1240. od strane Ričarda, erla od Kornvola, brata Henrija III stoji na temeljima ranosrednjovekovnog utvrđenja za koje stručnjaci tvrde da su tu živeli vladari visokog statusa i da su odatle trgovali daleko od obale, uvozeći egzotične predmete i trgujući sa kalajem.
Prethodna istraživanja su otkrila na hiljade delova grnčarije u Tintagelu- čija ogromna većina potiče iz perioda šestog ili sedmog veka i koje je uvezeno sa Mediterana.
Istraživački tim kojim rukovodi Džeki Novakovski ( Jacky Nowakowski, engl. ) direktor arheološkog instituta, radi sa specijalistima iz oblasti istorije Engleske i geolozima. Direktorka je izjavila:” Uzbuđeni smo jer smo deo istraživačkog projekta “Engleskog nasleđa” u Tintagelu. Ova nova arheološka otkrića omogućiće istraživanje neotkrivenog lokaliteta na ostrvu sa ciljem da otkrije što više podataka o karakteristikama građevina na ovom veoma značajnom kasnorimskom utvrđenju kod Tintagela.
To je velika šansa da se baci svetlost na još uvek neotkriven kompleks o kome treba još mnogo da se uči i da se doprinese aktivnom istraživanju glavnom lokalitetu od velikog međunarodnog značaja. Naša istraživanja su u toku i trajaće do leta iduće godine kao i one naredne da bi dali posetiocima šansu da vide i čuju iz prve ruke o novim otkrićima koja su napravljena i da bi podelili naše istraživačno uzbuđenje.”
Najraniji pomen u vezi kralja Artura dolazi nam iz pera monaha koji je živeo u šestom veku. Mnogo potpuniji izvor pisan je vekovima kasnije od strane Džefrija od Monmauta ( Geoffrey of Monmouth, engl. ) koji je možda koristio ranije izvore ali se sumnja da su dosta “ ulepšana”.
Izvor: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/03/royal-palace-discovered-in-area-believed-to-be-birthplace-of-kin/
Preveo: Berislav Kangrga
Preporuka za čitanje: http://berislavkangrga.weebly.com/rivolk-opatija.html