Naha, Prefektura Okinava..- Metalni novac koji se upotrebljavao u starom Rimu upravo je iskopan iz ruševina zamka u prefekturi Okinava što je prema rečima odbornika za obrazovanje prvi put da je ovako nešto otkriveno u Japanu.
Odbornik za obrazovanje u gradu Uruma izjavio je da četiri bakarna novčića potiču iz vremena rimske imperije, odnosno iz 3. ili 4. veka nove ere. Otkriveni su među ruševinama zamka Kecura ( Ketsuren, engl. ) koji je bio u upotrebi od XII do XV veka.
Trgovačke veze Okinave, Kine i jugoistočne Azije bili su u procvatu u vreme iz kog potiče “ ovaj dragoceni istorijski materijal koji ukazuje na povezanost Okinave i zapadnog sveta”, izjavio je odbornik za obrazovanje.
Svaki novčić je veličine 1, 6 do 2 cm. Predstave na obe strane novca su nejasne zbog uticaja vremena koje je nagrizlo novac.
Prema rečima odbornika za obrazovanje utvrđeno je zahvljajujući rendgenskim zracima da se na novcu nalazi lik cara Konstantina Prvog i vojnika koji drži koplje. Druge relikvije pronađene na lokalitetu uključuju metalni novac iz vremena XVII veka i dolaze iz turskog carstva kao i drugih pet okruglih metalnih predmeta koji liče na novac.
Ruševine zamka Kecura registrovani su 2000. na listi Svetske baštine kao baština kraljevstva Rjukju kao i grupa drevnih spomenika i ruševine zamaka na ostrvu.
Novac će biti izložen u gradu Uruma u Jonagusuku istorijskom muzeju u centru Okinave sve do 25. novembra.
Izvor: http://www.japantimes.co.jp/news/2016/09/26/national/history/ancient-roman-coins-unearthed-castle-ruins-okinawa/#.V-p00cmCXFA
Kada je arheolog Hirojuki Mijađi ( Hiroyuki Miyagi, engl. ) čuo da je pronađena skupina rimskih i turskih novčića iskopanih u ruševinama starog zamka u Okinavi u momentu je pomislio da je u pitanju odmana.
“Nisam mogao da verujem da su pronašli novac iz rimskog carstva u zamku Kecura”- izjavio je Mijađi koji radi na Međunarodnom univerzitetu u Okinavi, rekao je za CNN. “Pomislio sam da su to kopije koje su tu bacilli turisti.”
Još od 2013. tim arheologa iz grada Urume istraživali su zamak Kecura koji se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine- koji se nalazi na Okinavi, japanskoj južnoj prefekturi.
Ipak, drevne novčiće uočio je, njih deset ukupno, Tošio Cukamoto, ( Toshio Tsukamoto, engl. ) istraživač iz odseka za kulturno nasleđe hrama Gangođi ( Gangoji, engl. ) dok je putovao ka zamku iz Nare. Odbornik za obrazovanje je objavio otkriće u ponedeljak.
“ Bio sam u prilici da analiziram predmete kao što su štitovi japanskih samuraja koji su bili pronađeni tu kada sam uočio novčiće”, izjavio je Cukamoto za CNN. “Radio sam na lokalitetima u Egiptu i Italiji i video sam mnogo rimskih novčića ranije tako da sam ih odmah prepoznao.” Novčići su predati Mijađiju koji ih je analizirao koristeći se tehnologijom rendgenskih zraka. “ Možete jasnije da vidite ureze na novcu kada koristite rendgenske zrake”, rekao je Mijađi za CNN. Arheolozi su našli i novac iz turskog carstva koji potiče iz 1687. dok je rimski novac po svemu sudeći mnogo stariji- potiče iz 300. ili 400. n. e.
“Teško je odgovoriti odakle je ovaj novac tačno došao”, izjavio je Masaki Jokou ( Masaki Yokou, engl. ) iz odnosa sa javnošću grada Urume. “Ovo čudno i interesantno otkriće”, objašnjava Jokou, govori o tome da je Kecura zamak imao trgovačke odnose sa Kinom i svojim susedima, azijskim zemljama u XIV i XV veku.
“Mi ne mislimo da postoji direktna veza između Rima i zamka Kecuren ali otkriće pruža sliku o trgovačkim odnosima u regionu sa ostatkom Azije”, izjavio je Jokou. Obojica, Jokou i Cukamoto smatraju da je novac završio u Japanu pošto je prošao različite trgovačke rute koji su povezivali zapad i Aziju.
Mijađi, koji otrkiće naziva “ zapanjivim”, izjavio da je sledeći korak da pronađu i saznaju kako je tačno novac završio u Japanu.
Drugi predmet nađeni tokom istraživanja zamka Kecura uključuju japansku keramiku i predmete koji su koristili stanovnici zamka kao i kineski novčići i keramika koji su doneti preko trgovačkih puteva.
“Kineska keramika i novac koji su tu pronađeni potiču iz vremena 600. ili 700. godine i potrebno je da analiziramo te predmete zajedno sa onim novčićima da bi došli do zaključka kako su oni možda završili ovde”, izjavio je Mijađi.
Izvor: http://edition.cnn.com/2016/09/27/luxury/ancient-roman-coins-japan/index.html
Preveo: Berislav Kangrga
Preporuka za čitanje:
Japanski feudalni sistem http://berislavkangrga.weebly.com/japanski-feudalni-sistem.html