Priča o ljubavi fascinara nas kroz sve vreme našeg postojanja. Kroz vekove ona je ostajala ista. Menjale su se samo nijanse: surova, gruba, nežna, strasna. Za neke, ljubav je bila vodilja, a za neke put u uništenje. Neuzvraćena ili dobijena, ljubav je bila inspiracija umetnicima kroz različite epohe. Ljubav je univerzalni simbol; jezik izražen kroz osećaje.
Međutim, istoričarima i zaljubljenicima u srednji vek koji doživljavamo kao “ mračnu” i “ surovu” epohu zaokuplja misao o “fin’ ammor” , oksitan.- o “ finoj ljubavi” koju je Gaston Pariz nazvao: dvorska ( kurtoazna, court. engl- dvor ) ljubav.
Dvorovi južne Francuske postali su centar rađanja ideje o lepoj, dvorskoj ljubavi. U dodiru sa muslimanskim svetom koji je itekako bio prisutan u današnjoj Španiji koja je dodirivala granice južne Francuske rodila se ideja o ljubavi. Između krute islamske religije i hrišćanskog srednjovekovnog puritanizma javila se ideja o platonskoj ljubavi; o ljubavi koja je trebala da učini srednjovekovni svet lepšim mestom za život. Ako to nije moguće ostvariti u stvarnosti onda makar kroz san, ideale i poeziju. U svetu koji je žudio za nežnošću i u kom je cena ljudskog života bila minimalizovana ljubav je trebala da odigra ulogu pročišćenja.
Ali, kako se nije smatralo ugodnim i pristojnim otvoreno pokazivati emocije u vremenu o kom pišemo ljubav je svoje forme poprimila kroz književnost kojom su uglavnom obožavane gospe, a ljubav uzdizana do nebeskih visina. Jer, šta je ljubav? Odgovor je možda napisao Per Kardenal u XIII veku kada je zapisao:
" jer ljubav nije greh
već vrlina što čini
loše dobrim, a dobro još boljim. “
Ali, “ stvarnost je uvek bila gora i sirovija nego što ju je video prefinjeni literarni ljubavni ideal. “ zapisao je odličan poznavalac srednjeg veka, Žak Legof. Moglo bi se reći da je dvorska ljubav nastala kao reakcija na puritanizam koji je zagovarala crkva. Čežnja za lepšim životom i za lepim osećanjima kroz uvijenu formu postala je inspiracija svima koji su znali da pišu pesme, koji su bili poznati kao “ trobar” ili trubadur. Čitav taj žanr koji opevava dvorsku, finu ljubav dobio je jedinstven naziv- trubadurska poezija.
Predmet obožavanja nije slobodna već udata gospa. Žena koja je u muškom svetu zauzimala drugo mesto u trubadurskoj poeziji postala je centar poetskog sveta. Kroz obožavanje gospe prepliću se erotsko i romantično, duhovno i fizičko obožavanje; religiozno i svetovno. Kao da je preslikana slika hijerarhijske podele društva.
U feudalnom društvu zakletva je bila vrlo važna; kao poslednji čin u sklapanju feudalnih odnosa. U ovom slučaju muškarac je taj koji polaže zakletvu pred gospom i on tako postaje gospin vazal, a gospa postaje muškarčev senior. Ta ljubav prema dami je nedostižna. Krajni cilj nije seksualno zadovoljstvo, jer: “ ljubav je kao želja koja nikada u potpunosti ne treba da bude ostvarena.” zapisao je Ibn Saud, poznat u Evropi kao Avicena (أبو علي الحسين بن عبد الله بن الحسن بن علي بن سينا, arap. 980- 1037. veliki mislilac islamske zlatne epohe ).
Da bi sačuvali poštenje i čast svojih gospa od radoznalih muških umova umesto gospinog imena koristio se termin “ midons”- gospodar, jer gospa je bila gospodar muškarcu, svom senioru , ideal i predmet obožavanja. Andreas Kapelan (Andreas Capellanus ) zapisao je: “kada se objavi- ljubav ne traje. “
Svako je mogao da piše pesme. Od pripadnika aristokratije do najsiromašnijih slojeva. Svako je bio slobodan da izvan braka nađe ljubav.
Na kraju, da bi rešili misteriju fine ljubavi u surovom svetu srednjeg veka citiraćemo reči belgijskog sveštenika Fila Bosmansa ( Phil Bosmans ): “ Cvetu treba sunce da postane cvet, a čoveku ljubav da bi postao čovek.” Možda je upravo to odgovor na pitanje kako i zbog čega se razvila trubadurska poezija- da bi “ čovek” bio istrgnut iz stiska grubog vremena u kom je živeo i postao ono što jeste- čovek. Amor omnia vincit, lat. - ljubav pobeđuje sve.
Berislav Kangrga
Izvori:
Mihael Nurdberg, Dinamični srednji vek, Beograd, Evoluta, 2011. 285 str. Prevod: Jelena Loma
Žak Legof, Dai je Evropa stvorena u srednjem veku? Beograd, Klio, 2010. 331.
Preporuka za čitanje:
http://berislavkangrga.weebly.com/knjiga-o-gradu-382ena.html Knjiga o gradu žena
http://berislavkangrga.weebly.com/381ena-u-srednjem-veku.html Žena u srednjem veku