Huan Luis Arsuaga ( Juan Luis Arsuaga, špan. ) je uspeo zajedno sa grčkim antropologom Antonisom Barciokasom da stavi tačku na polemiku koja traje već četrdeset godina.
Filip II Makedonski, otac Aleksandra Velikog, kralj koji je uspeo da ujedini Grčku u IV veku p.n.e. nije bio sahranjen tamo gde su svi mislili. Sada je internacionalna ekipa istraživača vođena grčkim antropologom Antonisom Barciokasom i španskim paleontologom Huanom Luisom Arsuagom uspela da identifikuje prave posmrtne ostatke velikog makedonskog kralja koji su bili odbačeni već decenijama i koji su od tada čuvani u kutijama na policama.
Otkriće velikog istorijskog značaja upravo je izneto u javnost u prestižnom američkom časopisu „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America“ (http://www.pnas.org/) čime je otkrivena misterija jednom zauvek o pravim makedonskim kraljevskim gorbnicama koja je zaokupljala umove istoričara, arheologa i antropologa širom sveta četrdeset godina.
Tajna je otkrivena u grčkom selu Vergina, na severu u grčkoj provinciji Makedoniji. Tamo je u stvari arheološko nalazište Egas, jedan od najvećih i najbogatijih u svetu gde je sahranjen veliki deo plemstva i aristokratije drevne makedonske kulture, i to onoj kojoj je pripadao Aleksandar Veliki. Radi se o velikoj podzemnoj grobnici koja je prekrivena gomilom zemlje u kojoj je pronađeno ogromno bogatstvo. Mesto je progašeno za svetsku baštinu od strane UNESKA 1996.
Grobnice 1 i 2.
Istorija naselja Egas ( originalni naziv drevne makedonske prestonice koja se nalazila tamo ) počinje 1977. i 1978. Tu je grčki arheolog, Manolis Andronikos obavio prva istraživanja po prvi put. Skoncentrisao se na najveću grobnicu gde su se u stvari pojavile još tri monumentalne grobnice. Grobnica broj 1- najmanja od sve tri nije imala sreću. Pokazalo se da je opljačkana jednom ili više puta u dalekoj prošlosti i u unutrašnjosti su samo našli freske koje slikovito pokazuju silovanje Persefone i razbacanu gomilu kostiju na svim stranama. Grobnica, najmanja i najjednostavnija za razliku od druge dve bila je u potpunosti kvadratnog oblika, kao jedna velika kamena kocka.
Ali grobnica 2 je bila drugačija. Bila je mnogo veća, zasvođena i najvažnije, ostala netaknuta više od dve hiljade godina sa potpunom pogrebnom opremom i mnoštvom artefakata. Oružje, štitovi, ( neki od njih pripadali lično Aleksandru Velikom ) slonovača, srebrno posuđe i mermeni sarkofag u čijoj su unutrašnjosti bila dva zlatna kovčega sa posmrtnim ostacima jednog muškarce i jedne žene. Grob broj 2 smatra se trećim najvećim blagom antike ikada pronađenim i koje prevazilazi samo Tutankamonova grobnica u Egiptu i otkriće grobnica u Šipanu u Peruu.
Sadržaj ovog naučnog otkrića nalazi se u muzeju u Vergini direktno iznad mesta gde su pronađeni grobovi. Godinu dana kasnije, 1978. Andronikos je otkrio treću grobnicu, takođe netaknutu sa svodom ipak sa predmetima od manje vrednosti za razliku od onih u grobnici 2.
Pretpostavlja se da tu počiva Aleksandar IV, jedan od dece Aleksandra Velikog iako se ne zna pouzdano kome je zaista pripadala grobnica. Andronikos nije kasnio sa objavom da ove dve grobnice pripadaju Filipu II i njegovoj supruzi. Ovu činjenicu je on potvrđivao velikim bogatstvom koje je tu pronađeno i različitim istorijskim izvorima. Sada, zvanično, to je mesto gde je sahranjen veliki makedonski kralj.
Kako je vreme prolazilo sumnja u vezi ovog pronalaska nije prestajala. Posebno od strane grčkog arheologa Barciokasa koji je tokom godina tražio od grčkih vlasti dozvolu ali bezuspešno da ispituju navodne ostatke. Posle mnogo otpora od strane vlasti i brojnih odlaganja naučnik je konačno krajem prošle decenije, devedesetih, dobio dozvolu da na samo dva sata pod strogim nadzorom grčkih vlasti ispita kosti koje su se nalazile u kutiji u grobnici 2.
Prva analiza je pokazala da to ne mogu biti ostaci Filipa II. Za „ABC“ govori Huan Luis Arsuaga, istraživački saradnik za PNAS, zašto su izražavali sumnju da su to ostaci Filipa II.
Filip II je na svom telu imao mnogo rane, od koplja kojim je pogođen u jednoj bitki, od pada sa konja međutim to nije bilo moguće da se utvrdi jer su posmrtni ostaci spaljeni na pogrebnoj lomači. Iz istog razloga nije mogla da se utvrdi rana koju je Filip imao na levom oku koja je nastala kao rezultat iz neke druge bitke tokom koje je ostao „jednooki“.
Barciokis je objavio 2000. godine jednu studiju u časopisu „Science“ (http://www.sciencemag.org/ ) u kojoj on smatra da posmrtni ostaci ne pripadaju Filipu II i Filipu III , bratu Aleksandra Velikog koji je došao na presto posle smrti velikog osvajača. „Od tada- nastavlja sa pričom Arsuaga- vode se naučne rasprave o ovom pitanju. Druga grupa američkih istraživača su objavili da je grobnica 2 nastala posle smrti Filipa II što nas vraća na našu studiju. Po njima, potrebno je da se vratimo na „ zaboravljeni“ sadržaj grobnice 1. Ostaci u grobnici 1, priseća se Arsuaga, su opisani i ostali tamo tako da se posle niko nije vraćao niti pokazao interesovanje za njih. Zna se da pripadaju dvojici ili trojici individua. Ali Barciokis je želeo da ih prouči pa me pozvao da mu pomognem što sam ja i učinio.“
Španski paleontolog je zatim otišao u Grčku sa timom koji je formirao istoričar Milagros Algaba, i sa stručnjakom za tehniku skeniranja, Elenom Santos i antropologom koji je specijalizovan za ostatke nastale posle pogrebnog spaljivanja, Asijerom Gomezom Olivensijom ( Asier Gomez Olivencia, špans. ). Istraživači su analizirali razbacane ostatke kostiju u grobnici 1. koji su podvrgnuti najmodernijim tehnikama istraživanja. Korišćeni su radiografi, CT skeneri, 3D tehnika. Analiza zuba i kostiju različitih karakteristika omogućava da se utvrdi tačan uzrast i pol od tri „ stanara“ grobnice.
Istraživači su otkrili da su ostaci pripadali trojici različitih osoba. Čoveku od 45 godina, mladoj ženi od 18 godina i novorođenčetu starosti samo nekoliko dana. To se savršeno poklapa sa istorijskim tekstovima. Posle razvoda od Olimpije, majke Aleksandra Velikog, Filip II se ponovo oženio sa mladom Kleopatrom od 18 godina. I sa njom je imao sina koji se rodio nekoliko dana pošto je Filipa ubio jedan iz njegove pratnje. Da bi osigurala vladavinu svom sinu, Olimpija je naredila Kleopatrino ubistvo i njenog deteta ubrzo posle Filipovog ubistva i po proglašenju Aleksandra za novog kralja od strane skupštine. Prema Arsuagi, nema sumnje da ovi ostaci pripadaju ovim osobama. Filip II je umro sa 45 godina, njegova supruga Kleopatra sa 18 i njihov sin nekoliko dana po rođenju. Skelet nije sastavljen u potpunosti ali ima dovoljno ostataka na kojima se može dalje nastaviti rad. I naravno, otkrili smo udubljenje na Filipovom kolenu koje je nastalo od strane koplja. Činjenica da su u grobnicu pronađene tri osobe koje su umrle u godinama kao i ove tri istorijske ličnosti kao i vreme nastanka grobnice ostavlja malo prostora za sumnju.
Za španskog paleontologa grobnica 1 pre pljačanja je sigurno bila impresivna iako je skromnija po građi od grobnice 2. Takođe treba obratiti i pažnju na to da je Filip II bio ratnik. I sami Grci su ga smatrali varvarinom i svakako nije imao istančan ukus. Ujedinio je grčka plemena i nametnuo svoju vlast. Njegov način življenja, tradicija, kultura i svet se mogu teško uporediti sa grobnicom 2 koja pripada carskoj epohi.
Ali, iako je kralj Filip Makedonski bio u grobnici 1 ko su „ stanari“ grobnice 2? Barciokis se usudio da tvrdi da je u grobnici 2 Filip III, brat Aleksandra Velikog, naslednik velikog osvajača koji je preminuo u Vavilonu odakle su i stvari u grobnici 2. Arsuaga je uveren da će Grci od sada morati da promene službenu verziju veoma bitnog dela njihove istorije. Posle svega, potvrđuje „vratili smo se sa kraljem“.
Preveo: Berislav Kangrga
Izvor: http://www.abc.es/cultura/20150720/abci-restos-filipo-macedonia-201507201320.html
http://elpais.com/elpais/2015/07/20/ciencia/1437416442_289207.html
Autor: Hose Manuel Nijeves ( Jose Manuel Nieves )